Yurt Dışı Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı kargo Gönderimi ile ilgili bu konuda yardıma ihtiyacı olan insanların onlarca soruları var. Bu yazımızda tüm detaylar ile sizlere neler yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikli gelen sorulardan bir tanesi ve belki de en önemlisi “Yurtdışına nasıl kargo gönderirim” sorusudur. Bu soruyu sordunuz ve cevabı da kendi kendinize bulmaya çalışıyorsunuz. Uluslararası kargo gönderimi yapmak için hangi yurtdışı kargo firmalarına başvurmak gerektiğini öğrenerek işe başlamanız gerekmekte, bu işi ciddiyetle yapan onlarca firma mevcut peki hangisini seçmelisiniz ?

Detaylandıralım ; Öncelikle firmalar Ptt Yurt dışı Kargo, Dhl, Tnt, Ups, Fedex ülkemizde tercih edilenler arasında farklılıklarından bahsedelim.

Ptt Yurt Dışı Kargo;

PTT yurtdışı kargo gönderimiTürkiye’de yaşayan birinin aklına gelecek ilk alternatif firma olabilir. Çünkü PTT, yurtdışı kargoda da Türkiye’nin her noktasındaki şubeleri nedeniyle en geniş hizmet ağına sahip kurum olarak ön planda yer almaktadır. Yurtdışı kargo hizmeti alacak kişi ya da kurumun, PTT yurtdışı hizmeti almak için bu şubelere giderek gönderisini iletmek dışında yapabileceği bir şey yok. Diğer Yurt dışı Kargo Gönderimi Firmalarında ise durum farklı Yurtdışı kargo firmaları yoluyla gönderilecek bir uluslararası kargo söz konusuysa burada tercih yapmak biraz zaman alabilir…

Dhl, Tnt, Ups ve Fedex ile Yurtdışı Kargo Gönderimi

Türkiye’de hizmet veren global yurtdışı kargo firmaları Dhl, Tnt, Ups ve Fedex ’ ten herhangi biri ile express kargo göndermek isterseniz, her birinden ayrı ayrı fiyat teklifi ve teslimat bilgisi alıp size en uygun fiyat teklifini veren firma ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Burada farklı bir hususta göndereceğiniz kargonun paketleme sistemidir. İletmek istediğiniz her hangi bir ürüne zarar gelmemesi açısından belkide en çok dikkat etmeniz ve sorgulamanız gereken kısımdan bahsedeceğiz.

Kargonuz bir evrak ya da koli ise bunun uygun şekilde paketlenmesi büyük önem arz ediyor. Nedeni ise uluslar arası taşımacılık kurallarına uygun olması ve bu ürünün yukarıda da belirttiğimiz gibi zarar görmemesi aynı zamanda uçak kargo fiyatlarını da paketleme stiliniz oldukça etkiliyor bizden söylemesi.

Yurt Dışı Kargo gönderimi sağlarken bir diğer hususta konşimento hazırlamak, kargonuzun sağlıklı bir şekilde yola çıkabilmesi için gerekli adımlardan bir diğeri de bu. Eğer yurtdışı gönderiniz evraksa, sadece konşimento doldurmanız yeterli gelecektir. Yurtdışına kargo gönderirken, kargo eğer bir koli veya ihracat numunesi ise proforma fatura düzenlenmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

İleteceğiniz kolide bir gıda ürünü bulunuyorsa bu ürünün gıda sertifikası, kimyasal ve tehlikeli maddeler için MSDS belgesini mutlaka hazır bulundurmanız gerekmekte. Yurtdışı kargo gönderiminizin yola çıkması için kargonuzu ileteceğiniz firmayı hız, zamanında teslimat, güvenilirlik gibi kriterleri de göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz Yapacağınız son adım da yurtdışı kargo gönderimi hizmeti alacağınız firmaya teslim etmek kaldı.

Kuryeyi adresinize çağırarak teslim edebilir yada kargonuzu kendiniz de firmaya teslim edebilirsiniz.

Bu yazı sizin için faydalı oldumu?

Yorumlar